Ve městech jako je New York, Londýn, Dubaj nebo Frankfurt je čištění fasád obrovských skleněných mrakodrapů naprostou nutností. Prach a smog si totiž často vybírají svou daň v podobě zaprášených oken a fasád. Někdy je však mrakodrap tak vysoký, že jeho čištění se může stát náplní celého života. Ve chvíli, když dočišťujete ta poslední patra, začínají ta první již znovu potřebovat odstranění nečistot.
Burj Khalifa – 828 m skleněné fasády
Burj Khalifa je nejtypičtějším představitelem. Jedná se o nejvyšší budovu světa, jejíž počet pater bez mála atakuje číslo sto devadesát. Čističi v takovém prostředí písečných bouří, velkého větru a ruchu velkoměsta musejí slaňovat z horních úrovní na podlaží, která jsou umístěna pod nimi. Burj Khalifa má schodovitý ráz, z horních pater je tedy možné slanit na střechy, které jsou umístěny níže. Čističi se však musejí spouštět na laně tyto například šedesát metrů vysoké skleněné stěny jen na tenkých, i když velmi pevných lanech.
Gherkin – Londýnská okurka
Londýnská okurka není největším mrakodrapem světa. Při pohledu na panorama působí dokonce mírně podsaditě. Právě její tvar je to, co způsobuje neustálé problémy se špínou. Smog v této části Anglie je také na každodenně přítomný. Tato kombinace velmi ztěžuje život čistící četě, která má za úkol fasádu okurky udržovat v neustálé čistotě.
DC Tower – nejvyšší budova Rakouska
Další zmínku o budově z Evropy jste nečekali? Právě rakouská DC Tower, která zdobí panorama Vídně, se stala pro čističe fasády opravdovým peklem. Uvolnila se část jejich jištění a jejich plošina zůstala viset přibližně ve dvou třetinách této budovy s úctyhodnou výškou 220 m.
Kdo se stará o fasády v České republice?
Tento úkol zajišťuje českým budovám servis od profesionální firmy, která se přímo na čištění fasád specializuje. Jedná se o ARS z Prahy.